Wykonanie kominka w technologii, nowoczesny ciepły kominek, ma sens gdy wykorzystujemy materiały żaroodporne, wyprodukowane i dostosowane parametrami przewodności i pojemności cieplnej, do takich realizacji.

Przykładowo konstrukcyjne płyty akumulacyjne (AkuPlate), produkujemy z optymalnymi współczynnikami przewodności i pojemności ciepła.
Niestety, tradycyjne wyroby szamotowe (wypalane), mają niekorzystne parametry, jeżeli chodzi o wykorzystanie ich do budowy obudowy kominka.

Z zrozumiałych względów o nowoczesności i funkcjonalności kominka, decydują materiały wykorzystane do jego budowy.

Wygląd zewnętrzny jest istotny dla użytkowników, jednak zapewne bezpieczeństwo i funkcjonalność kominka odgrywa decydującą rolę.

Sposób oddawania ciepła do otoczenia, również wpływa na późniejszy komfort i zadowolenie z użytkowania kominka.

Jakich materiałów użyć do budowy kominka?

Na pewno wybór materiałów do wykonania kominka, nie może być pochopny. W zależności jakich materiałów użyjemy, tak potem będzie działał kominek.

W zależności od wyboru materiałów, możemy zbudować kominek ciepły, lub popularnie mówiąc kominek zimny.

kominek zimny – wykonany z materiałów izolacyjnych, działa głównie przez nadmuch ciepłym powietrzem. Działanie konwekcyjne.

kominek ciepły – wykonany z materiałów przewodzących i akumulujących ciepło (płyty AkuPlate). Oddaje ciepło do otoczenia przez promieniowanie. Cały się nagrzewa.

Kominki ciepłe oddają ciepło przez promieniowanie. Najzdrowsze ciepło dla człowieka. Ograniczają rozpylanie kurzu i alergenów.

Jest to ważne, szczególnie dla alergików.

Kominek ciepły akumulacyjny